Od 12. do 15. septembra je v Mariboru potekala letna konferenca z naslovom »Promocija pokopališč in njihovega okolja«.
Pogrebno podjetje Maribor kot predsedujoči Združenju evropsko pomembnih pokopališč (ASCE) je v teh dneh gostilo konferenco na temo »Promocija pokopališč in njihovega okolja«. Konference, ki sta jo odprla direktorica Pogrebnega podjetja Maribor in predsednica Združenja evropsko pomembnih pokopališč - ASCE, mag. Lidija Pliberšek ter podžupanja Mestne občine Maribor, Astrid Bah, se je udeležilo preko 60 različnih strokovnjakov iz 16 evropskih držav.
Namen konference je bil predstaviti pokopališča kot muzeje na prostem oziroma pomemben del kulturne dediščine. V ta namen sta bili v okviru konference organizirani dve delavnici na katerih so različni strokovnjaki s področja arhitekture, zgodovine, turizma in upravljanja pokopališč predstavili svoje izkušnje in prispevek k ohranjanju, zaščiti ter restavriranju pokopališč.
Na prvi delavnici z naslovom »Promocija pokopališč: v stiku s pokopališči« so s svojimi pripevki sodelovali:
Lidija Pliberšek, Pogrebno podjetje Maribor in Karel Werder, Univerza InHolland
Temačni turizem
Vittorio Benedetto Borghini, Pokopališče Verano, Rim
Turistični ogledi pokopališč: izkušnje pokopališča Capitolini v Rimu
Radu Ionut, Pokopališče Bellu, Bukarešta
Prireditve ob evropski noči muzejev
María del Mar Penín Guillén, podiplomska študentka Univerze v Coruni
Pokopališče in krajina na severozahodu Španije
Roberto Martorelli, Občina Bolonija
Pokopališče Certosa v Boloniji: 10 let promocije kulture in novih projektov za prihodnost
Večerni del konference je bil namenjen slavnostnemu odprtju razstave fotografij Evropska pokopališča: Vrtovi duš, raznolikosti in dediščine. Razstavo so odprli veleposlaniki Španije, Cipra in Francije, slavnostni govornik je bil mariborski podžupan Milan Mikl. Mednarodna razstava prinaša bogato sporočilo o zgodovinski in kulturni dediščini evropskih pokopališč. Nastala je pod okriljem evropskega projekta EUCEMET, v katerem poleg združenja ASCE sodelujejo še partnerska mesta Aviles iz Španije, Nebbiu s Korzike in Nikozija s Cipra. Glavni namen razstave je predstavitev kulturno-zgodovinske dediščine evropskih pokopališč lokalnemu prebivalstvu in turistom.
<pstyle="text-align: center;">
Drugi dan je potekala delavnica »Promocija pokopališč in njihove okolice«, v okviru katere so svoje izkušnje predstavili:
Dr. Florian Keusch, Pokopi in pokopališče Dunaj
Promocija in produktne novosti dunajskega pokopališča
Valérie Madoka Naito, Naito
Filmski esej "Smrt nikoli ne umre"
Dušan Vrban, Kainoto
Mobilni vodniki in brskalnik obogatene resničnosti
Miha Leskovar, Kainoto
Vodeni ogledi pokopališč za šole: izkušnje iz pokopališča Pobrežje
Martin Ernerth in Dennis Bilbrey
Fundacija pomembnih pokopališč v Berlinu
Glasba v momentu – oživljanje pokopališč
Za konec so udeleženci konference obiskali še najstarejše delujoče kulturno-zgodovinsko pokopališče v Mariboru, pokopališče Pobrežje. Učenci Osnovne šole Borcev za severno mejo in Osnovne šole France Prešeren so v ta namen pripravili zanimiv voden ogled po pokopališču. Gre za pilotni projekt Pogrebnega podjetja Maribor v okviru katerega želi s predstavitvijo pomembnih osebnosti, arhitekturo, zgodovinsko zanimivih grobnice in posebnih zgodovinskih dejstev, izraženih na pokopališčih, na inovativen način pristopiti k oblikovanju turistične ponudbe mesta in izobraževanju mladih.
Gostitelj konference AGM 2013 bo Pokopališče in krematorij Westerveld, Nizozemska.